Marek Jarotta

Dátum podujatia neurčený

3. 9. 2020 – 18. 9. 2020/VERNISÁŽ VÝSTAVY 3. 9. o 19:00 v ateliéri LOFT (Budova NOE, 4. poschodie)

Marek Jarotta sa vo svojej tvorbe venuje primárne na médium maľby a jej presahy. Jeho hlavnou témou, ktorú vo svojich obrazoch vyobrazuje, sú predovšetkým výjavy interiérov, ktoré autor skúma rôznorodým spôsobom. Jeho tvorba sa tak dá celkom klasickým spôsobom rozdeliť na niekoľko sérií, pričom každá z nich skúma iné možnosti zvoleného námetu. Niekedy sa autor snaží zobrazované interiéry spodoňovať ako veľkoformátové vyprázdnené sály čistej architektúry, pri ktorých sa môže divák zastaviť  a ponoriť do jednotlivých detailov skúmajúc hranice medzi priestorom a jeho atmosférou, realitou a fikciou, či pokojom a meditáciou. Inokedy zase zapĺňa priestor ľudskými postavami, ktoré ho dynamizujú a vytvárajú z neho živé miesto plné anonymných príbehov a situácií. Čo za miesta ale autor vo svojich obrazoch vyobrazuje? Sú to reálne priestory, ktoré mal autor možnosť navštíviť? Jedná sa úplne fiktívne výjavy? Alebo sú jeho obrazy upravovanou realitou, polovičnou fikciou, kolážou rôznorodých námetov? Niekedy zvláštne rozbíjanie jednotlivých prvkov architektúry dokonca spochybňuje samotný význam priestoru ako pravidelného systému geometrických prvkov, čiar a plôch. Divák sa tak v skutočnosti ponára do priestoru, ktorý nie je jednoduché opísať slovami. Ocitá sa v priestore plnom tajných zákutí a detailov, ktoré môže vnímať iba pocitovo, vizuálne a bez možnosti konkrétneho poznania.
V našich výstavných priestoroch Marek Jarotta predstavuje skoro všetky polohy svojej tvorby. Od skorších diel, až po tie najnovšie. Návštevník tak má možnosť porovnávať nielen vývoj jeho tvorby, ale hlavne rozdiely a možnosti, ktoré tak jednoduchý námet, ako výjavy interiérov ponúka.

Kurátor výstavy Pavol Múdry

Marek Jarotta (1988) patrí medzi mladú generáciu slovenských maliarov. Pochádza z Ružomberka. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením Klaudie Kosziby. Vo svojej tvorbe sa venuje výlučne architektonickým námetom, ktoré vyobrazuje v aktualizovanej podobe. Vo väčšine prípadov sa zaoberá skúmaním priestoru a možnosťami, ako sa dá s týmto jednoduchým námetom pracovať. Niekoľkokrát sa dostal medzi finalistov súťaže Maľba roka – cena nadácie VÚB. Svoje práce vystavoval na rôznych miestach Slovenska (Bratislava, Liptovský Mikuláš)

FOTOGALÉRIA

Výstavu podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Mesto Trenčín.