The things that won´t let me sleep are usually so sweet (Ondřej Kotrč)

Dátum podujatia neurčený

19.9 – 25.10. 2019/VERNISÁŽ VÝSTAVY 19. 9. o 19:00 v ateliéri LOFT (Budova NOE, 4. poschodie)

Tvorba Ondřeja Ktorča je v celej svojej podstate celkom netradičná. V jeho diele sa nenachádzajú žiadne klasické obrazy s príjemnými či zábavnými námetmi, ktoré by jasným spôsobom odkazovali na svoj význam. Hlavnou témou jeho tvorby sa totižto stáva samotná farba, pri ktorej sa autor snaží hľadať nové podoby koloristických možností. Jeho skúmanie prekračuje zaužívané umelecké praktiky. Farbu nevníma ako tekutú hmotu, ktorá je pri klasickej maľbe nanášaná na plochu plátna, ale hlavne ako svetelnú frekvenciu, ktorá je odrážaná na sietnici ľudského oka. Farebné sa tak zdá byť všetko, čo človek vidí. Aj taký ľad, mydlová hmota, neónové svetlo, či po novom, farebné plexisklo, nesú so sebou schopnosť vyjadrovať sa umeleckým spôsobom. Kotrčova tvorba však nie je len o skúmaní týchto možností. Nové formy slúžia predovšetkým ako prostriedok pre vyjadrenie jeho hlbšieho zámeru – ako vyobraziť neopísateľnú skutočnosť javov a vlastnú ľudskú prítomnosť na tomto svete. Neľahko vysvetliteľný obsah je sprostredkovaný podobou, ktorá ho má čisto vizuálnym spôsobom čo najvýstižnejšie priblížiť divákovi. Ani samotné názvy výstav nie sú mnohokrát vôbec zreteľne pochopiteľnými. Poetické vyznenie každého z diel dáva totiž divákovi možnosť ponoriť sa do ich hĺbky a vlastnou optikou vnímať ako tou jedine správnou.
V priestoroch Ateliéru LOFT Kotrč prezentuje svoje najnovšie práce, ktoré nielenže potvrdzujú jeho doterajšie snaženie, ale v mnohom taktiež  predznamenávajú aj jeho ďalšie smerovanie. Farebnosť diel po novom nabúrava línia, ďalší z typických výrazov umenia prejavujúci sa hlavne v klasickej kresbe.

Ondřej Kotrč (1982) je mladým umelcom súčasnej brnenskej umeleckej scény. Študoval na Fakulte výtvarných umení v Brne, kde navštevoval ateliér maliarstva 3 pod vedením profesora Petra Kvíčalu. Vo svojej tvorbe sa venuje presahom maľby, kde ho zaujíma predovšetkým nové pojatie farby ako svetelnej frekvencie odrážajúcej sa od jednotlivých predmetov. Aj preto jeho diela vyznievajú skôr abstraktnejšie. Svoju tvorbu autor odprezentoval na niekoľkých výstavách v českých mestách (Brno, Praha).

 

 

Výstavu podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Mesto Trenčín.