Jakub Scholtes

Dátum podujatia neurčený

6.6. – 30.8. 2019/VERNISÁŽ VÝSTAVY 7. 2. o 19:00 v ateliéri budovy NOE (4. poschodie)

Jakub Scholtes vo svojej tvorbe prepája princípy klasickej maľby v zmysle verného napodobovania skutočnosti a súčasného angažovaného umenia. V mnohých prípadoch môže byť jeho práca spájaná s dielami klasikov  surrealizmu, napr. Salvadorom Dalím či René Magrittom. Na rozdiel od ich tvorby, ktorá čerpá predovšetkým z umelcovho podvedomia, sa Scholtes zameriava na skutočné dianie v dnešnom svete. Jednotlivé námety skladá z viacerých predmetov, z ktorých každý nesie všeobecne platný symbolický význam vzťahujúci sa k dnešnej spoločnosti. Tieto symboly  však nie sú symbolmi klasického charakteru. Ich zmysel mnohokrát vychádza nielen z popkultúry bežného života, ale aj prostredia kultúr mimo západného sveta. Ich rôznorodých prepájaním vyobrazuje niekedy až groteskné výjavy plné napätia medzi zábavným a desivým, reagujúc na udalosti a problémy týkajúce sa nás všetkých. Spoločným menovateľom všetkých jeho malieb je všeobecná kritika v podobách súčasného mementa, pripomienky. Čierno-modrá farebnosť, pri ktorej sa niekedy uplatňujú ostré kontrasty medzi jasnými a temnými tónmi, hrá taktiež svoju rolu v obraze. Vytvára prítomnosť novodobej digitálnej aury, neopísateľného žiarenia, nášho technologického sveta.
Vo výstavných priestoroch Ateliéru Loft autor predstavuje prierez svojej tvorby, v ktorej nie je síce možné pozorovať výrazné formálne zmeny, za to je však každý obraz originálom po námetovej stránke. Scholtes sa symbolicky nikdy neopakuje a do každého obrazu vkladá nové a nové vizuálne významy.

Jakub Scholtes (1987) je maliarom mladej generácie východoslovenských umelcov. V rokoch 2007 až 2013 študoval na Technickej univerzite v Košiciach, kde navštevoval Ateliér súčasného obrazu u Adama Szentpéteryiho . Vo svojej tvorbe sa venuje odkazom klasickej maľby a objavovaniu novodobých symbolov súčasného technologického a digitálneho sveta. Zároveň tieto symboly pre ich prirodzený význam využíva k vlastnej kritike dnešnej spoločnosti. V rokoch 2014 a 2015 bol finalistom súťaže Maľba roka; vystavoval na niekoľkých celoslovenských výstavách.

FOTOGALÉRIA

Výstavu podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Mesto Trenčín