Info obrazok pre the best cycling artist

Rozhovor – Jan Kostaa

Dátum podujatia neurčený

Sám o sebe hovoríš, že si akýmisi novodobým migrantom, a že to veľmi úzko súvisí aj z tvojou prácou. V čom teda táto migrácia presnejšie spočíva a ako sa to odzrkadľuje v tvojej tvorbe?

Dávnejšie som niekde zmienil, že sa radím k tzv. novodobým nomádom, ale neviem či si tento titul naozaj zaslúžim. Nie som totiž tak často na ceste ako by som chcel. Ale v kľude to môžeme nazvať migrácia. Mám rád to slovo. Veľkú časť svojho času trávim cestovaním. Do nedávna som mal zobytnenú starú dodávku, na ktorej som najazdil tisíce kilometrov po Európe. Veľa chodím pešo, sem-tam stopom a hlavne na bicykli. Iba na bajku najazdím ročne približne 15 000 km. Bicykel je úžasný stroj. Moja migrácia spočíva v hľadaní ideálnych životných podmienok pre mňa a moju rodinu. V spoznávaní, porovnávaní, analyzovaní. Som rád v pohybe, hlavne v tom samohybnom fyzickom. Tiež ma baví tento životný štýl, pri ktorom sa zvyšuje fyzická výkonnosť, hľadajú sa vlastné limity. Rád sa nechávam hecovať na ich prekračovanie. Všetko sú to silne zážitky, ktoré sa musia odzrkadliť aj v tvorbe.

Dalo by sa teda povedať, že tak trocha reaguješ na cestovateľskú mániu dnešných mladých ľudí?

To neviem. Možno. Určite nie zámerne. Jednoducho rád cestujem, športujem a robím umenie. Tak sa to nejak stretlo a nevidím dôvod prečo sa limitovať a brániť presahom. Celé svoje štúdium som bol vedený (a tiež som sám inklinoval) k interdisciplinarite.

V súčasnosti pôsobíš v Banskej Bystrici. Prečo si sa rozhodol po štúdiu zostať tu. Nechcel si sa presunúť niekam inam, ďalej? Tak nejako podtrhnúť svoju umeleckú činnosť?

Áno, stále mám trvalé bydlisko na Slovensku. Zo všetkých slovenských miest, ktoré poznám a kde si viem predstaviť život je na tom Bystrica najlepšie. Najviac mi vyhovuje, mám to tam rád, mám tam veľa kámošov, cítim sa tam doma. Každopádne, ak by som to mal štatisticky zhrnúť, minimálne tretinu roka nie som doma. V niektorých rokoch to bolo aj viac ako 6 mesiacov. Cestovanie, umelecké rezidencie, stáže a pod. zaberú dosť veľa času. Keď sa v budúcnosti budem niekam presúvať na dlhšie obdobie, bude tým miestom Malorka. Zatiaľ som Bystričan. Moja umelecká činnosť bude podtrhnutá na konci augusta 2017. Ak tie štyri týždne prežijem v zdraví, budem sa v rámci konceptu The Best Cycling Artist hrdiť heroickým výkonom, absolvovaním najdlhšieho cyklistického ultramaratónu v Európe NORTHCAPE4000 z talianskej Florencie na nórsky North Cape.

Aké sú tvoje najbližšie umelecké plány?

Bez ujmy na zdraví absolvovať augustový ultramaratón a posilniť tak svoju pozíciu na poli performačného umenia v zmysle konceptu The Best Cycling Artist.

Realizácia nových a samostatnej výstavy Parafráza sociálnej ťarchy na pleciach jednotlivca II., ktorú podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia. Realizácia viacerých výstavných eventov v bystrickej 300štvorcov Gallery, nakoľko v nasledujúcich mesiacoch budem vo svojom A7ROOMS Residency Program hosťovať niekoľko zahraničných umelcov a umelkýň.